FRISS HÍREK : A felnőtt Pest megyei versenyrendszer (át)alakulása! |
A felnőtt Pest megyei versenyrendszer (át)alakulása!
2012.04.22. 19:44
Az új, 2012/2013-as bajnoki kiírásra a területi (megyei) pontvadászatok elnevezéseiből eltűnik az I/B-osztály elnevezés, így Pest megyében is (szűkebb pátriánkon kívül Baranya megyében és Budapesten zajlik jelenleg "egyperbés" bajnokság). Közeledvén a 2011/2012-es versenyév hajrájához, hasznos lehet körüljárni, hogy az első ránézésre pusztán adminisztrációs módosítás milyen változásokat hoz majd a Pest megyei felnőtt amatőr labdarúgó versenyrendszerben és legfőképpen, hogy miért.
Mint az a 2011/2012. évi felnőtt Pest megyei bajnokságok versenykiírásaiból kiolvasható, az idestova három esztendeje, vagyis a 2009/2010-es kiírás óta fennálló négyszintes felnőtt versenyrendszer nyártól újra háromszintűvé "zsugorodik". Mielőtt a konkrét, kézzelfogható változásokról esne szó, nem árt felidézni, hogy az I/B-osztály létrehozása anno nem - elsősorban - a felnőtt, hanem az U19-es korosztály érdekében történt: így ugyanis harminckét sportszervezettel (ennyien kerültek akkor a kétcsoportos I/B-s ligába) többnek kellett kötelezően szerepeltetnie U19-es csapatot. Akkorra körülbelül ennyien maradtak azok - a korábbi 40-45 gárdából - a sportszervezetek, akik megyei harmadosztályú mivoltuk ellenére (tudniillik a legalsó osztályban egyetlen utánpótláscsapat szerepeltetését sem lehetett kötelezővé tenni) kvázi "önszorgalomból" versenyeztették ezen korosztályos együttesüket. Igaz, lévén akkor mintegy hetvenöt-nyolcvanöt fős volt a felnőtt "megye-hármas" - akkori nevén: körzeti - mezőny, és ugyanúgy ezen a szinten is párhuzamosan zajlott (...) a felnőttek és az U19-esek viadala, az ifisták meglehetősen mostoha rendszerben játszhattak: ha a csoportban valamelyik felnőtt együttesnek nem volt ificsapata, ott értelemszerűen nem rendeztek U19-es meccset a hétvégén, csak felnőttet. Emiatt sok és rendszertelen volt a szabadnap egy-egy ificsapat életében. A legalsó szintű U19-es bajnokság így végképp komolytalanná, fenntarthatatlanná vált, és ez bizony negatív hatással bírt a legalacsonyabb osztályban felnőtt gárdát szerepeltető klubok utánpótlás-nevelésére.
Ezzel el is érkeztünk a jelenleg zajló felnőtt Pest megyei bajnokságok versenykiírásaiban foglaltak együttes hatásának összefoglalásához. A versenyrendszer jelenlegi, négyosztályos vázának változatlanul hagyása ugyancsak nem szolgálta volna az U19-es csapatok szerepeltetését, mert akkor csupán az I. és az elnevezésében II. osztályúvá váló I/B-osztály összesen 48 sportszervezete számára lehetett volna kötelezően előírni az ifik versenyeztetését, a jelenlegi - I. (16), I/B-s (30) és II. liga (36+2 tartalékegyüttes) - mintegy 82 klub helyett. Az eredeti és legfőbb célokat szem előtt tartva tehát a mostani I/B- és II. osztály nyártól négycsoportos másodosztályú felnőtt bajnoksággá alakul át, 16-16, összesen 64 csapattal. (Szintén központi előírás és törekvés, hogy a legalacsonyabb osztályok kivételével minden esetben cél a 16 csapatos mezőny kialakítása.) Mindenképpen pozitív hatása az új rendszernek, hogy a kötelezően szerepeltetendő U19-es korosztály létszáma számottevően nem fog csökkenni (a mostani 82 helyett 80 egyesületnek lesz ifigárdája is), emellett pedig a négy másodosztályú felnőtt bajnokságban kisebbek lesznek az utazási távolságok, ezáltal sok lesz a tapasztalatok alapján több nézőt vonzó úgynevezett "szomszédvárak" összecsapása. Igaz ugyanakkor - és ennyit a kedvezőtlen következményekről -, hogy a jelenlegi I/B-osztályú felnőtt pontvadászat - több szakember által is jónak ítélt - színvonalát minden bizonnyal nem fogja elérni az új, felduzzasztott létszámú, négycsoportos megyei másodosztályé...
A felnőtt Pest megyei bajnokságok lebonyolítási rendszerében az elmúlt években végbement finomítások, illetve a hamarosan érzékelhető átalakítás okainak feltárása és magyarázata után térjünk is át arra, ami az érintett klubvezetőket, játékosokat, szurkolókat a leginkább foglalkoztatja: hogyan alakul a feljutás és a kiesés az idén nyáron, a 2011/2012-es bajnokság végén?
A Pest megyei I. osztály bajnoka automatikusan feljut az NB III-as bajnokságba, míg a 14., 15. és a 16. helyezett kiesik a Pest megyei II. osztályba. (A versenykiírás - szintén központi MLSZ-rendelkezés alapján - alapesetnek tekinti, hogy lesz egy NB III-as Pest megyei kieső. Amennyiben nem lesz, úgy a 14. helyezett csapat nem esik ki.)
A Pest megyei I/B-osztály két csoportjának 1. helyezettje felkerül a Pest megyei I. osztályba, míg kieső nem lesz, azonban az I/B-osztály megszűnése miatt minden további csapat a Pest megyei II. osztályban indul augusztusban.
A Pest megyei II. osztály három bajnoka közül a - körmérkőzéses rájátszás keretében - legjobb felkerül a Pest megyei I. osztályba, míg a másik két 1. helyezett marad a Pest megyei II. osztályban. A három csoport 2-10. helyezett csapatai ugyancsak a II. osztályban maradnak, a 11., 12. és 13. helyezettek kiesnek a Pest megyei III. osztályba.
A Pest megyei III. osztály négy csoportjának első helyezettjei feljutnak a Pest megyei II. osztályba.
A fentebb taglalt kiesők számát módosíthatja az a tény, amennyiben egynél több Pest megyei kieső lenne az NB III-as bajnokságokból. Ebben az esetben az egyes osztályokban a kiesők száma annyival lesz több, ahány NB III-as Pest megyei csapat kiesik, avagy ugyan indulási jogot szerez, de mégsem áll rajthoz az NB III-ban, csak alacsonyabb osztályban.
A 2013/2014-es szezontól az NB-s bajnokságok átalakítása miatt - mint ismert, a jelenlegi kettő helyett egy NB II-es, míg a mostani hat helyett csak három NB III-as csoport lesz - jövő nyáron jelentős "földindulás" prognosztizálható főként a Pest megyei I. osztályú felnőtt bajnokság mezőnyében, amelynek a lehető "leghumánusabb" rendezése az előkészületben lévő 2012/2013. évi Pest megyei felnőtt versenykiírások feladata lesz.
|